• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/kursat.kazankaya
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905305759416
      0530 575 94 16

0232 218 00 56
Hizmetlerimiz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.925016.9928
Euro17.491317.5614
 • 1 Milyon Yazılımcı Projesi ... - 03/05/2020

 • 1 Milyon Yazılımcı Projesi Nedir?


              Ülkemizdeki hevesli gençlerin geleceğine yön verecek 1 Milyon Yazılımcı projesine start verildi ve açıkçası 1 milyon yazılımcı alınacağı haberi bilişim dünyasında ciddi ses getirdi. Projenin öncelikle eğitim ayağı ile başlaması son derece isabetli bir karar oldu. Projede 13 kategoride, 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim bulunuyor. BTK Akademi üzerinden alınan eğitimler sonrasında kazanılan yetkinlikler, projede yer alan istihdam uygulaması ile otomatik olarak katılımcıların özgeçmişlerine yansıtılacak.

              Yazılarımı takip eden değerli okurlarım çok iyi bilir ki, bilişim sektörünün Türkiye için en stratejik sektör olduğu, bu sektöre yatırım yapılması gerektiği ve özellikle büyük bir yaraya dönüşmüş yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak için projeler üretilmesi gerektiği konusunda yıllardır bu köşede yazıyorum ve şunu söylemeliyim ki 1 Milyon Yazılımcı projesi 80 milyon nüfuslu ülkemiz için en isabetli proje olmuştur. Peki 1 Milyon Yazılımcı projesine nasıl başvurulur?

              3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirme amacı taşıyan projeye başvurular geçtiğimiz günlerde başladı. 1 Milyon Yazılımcı eğitim programını tamamlayanlar, 15 farklı alanda uzman olarak istihdam edilme imkanı kazanacaklar. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak: “Uzun süredir üzerinde çalışılan 1 Milyon Yazılımcı projesinin tamamlandığını ve başvuruların alınmaya başladığını” açıkladı. Bakan Albayrak açıklamasında programa katılmak isteyenlerin, İnternet üzerinden başvuru yapabileceklerini ve özgeçmiş dolduracaklarını açıkladı. Başvurular, https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login uygulaması üzerinden yapılabiliyor.

              Uygulamadaki online eğitim platformunda algoritma, big data, bilgisayar programlama, blockchain, iş zekası, office programları, oyun programlama, siber güvenlik veri tabanı ve web programlama alanlaından dersler alınacak. Her eğitim ve başarı dereceleri, katılımcıların hazırladıkları özgeçmişlerine otomatik olarak işlenecek. Tüm bu özgeçmişler de tüm firmaların erişimine açık bir havuzda tutulacak. Yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve markalar buradan aradıkları kriterlere uygun adayları istihdam edebilecek. Eğitimlerini bitirenler İş Analisti – Network Uzmanı – Proje yöneticisi – Raporlama Uzmanı – Sızma Testi Uzmanı -Siber Güvenlik Uzmanı – Sistem uzmanı -Sistem analisti – Veri analisti – Veritabanı yöneticisi – Web Tasarım Uzmanı -Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak birçok alanda iş bulabilecekler.

              Şunu net bir şekilde ifade edebilirim ki ülkemiz için bu tarihi bir adımdır ve tüm sektörler için  bir  katalizör etkisi yaratacaktır. Genç nüfusumuzun bu yöndeki atılımları üretim ve verimlilik kapasitemizi en üst düzeye çıkaracak ve ayrıca birçok yeni projelerin doğmasına imkan sağlayacaktır. Hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum...  Gazete Köşe Yazılarım