• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/kursat.kazankaya
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905305759416
      0530 575 94 16

0232 218 00 56
Hizmetlerimiz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.925016.9928
Euro17.491317.5614
 • Siber Güvenlik ve... - 16/05/2022
 • Siber Güvenlik ve Hacker Dünyası


              Günümüzde İnternet teknolojisinin geldiği nokta itibariyle hemen herkesin hayatına bir yerden girdiği yadsınamaz bir gerçek. Aktif olarak İnternet kullanmayan kişiler bile günlük hayatlarında bu teknolojinin kullanıldığı mekanlarda İnternet teknolojisine bir şekilde maruz kalmaktadır. Özellikle bankaların başı çektiği en yeni uygulamalar her ne kadar güvenli olsa da, bilen bilmeyen herkesin aklına “Siber Güvenlik” kavramını getirmekte ve bu da Hacker’lerin dünyasına olan merağı arttırmaktadır. Bu yazıda güvenliği tehtid eden ve/veya etmeyen Hacker fenomeninden bahsedeceğim. 

  “Hacker” Kelimesi Neden Bu Kadar Popüler?

              İnternet’in bağımlısından, pasif kullanıcısına kadar hemen hemen herkesin günlük hayatını etkileyen dijital dönüşüm çok hızlı gerçekleşiyor ve bu da kaygıları beraberinde getiriyor. Aslında kaygılanmakta da haksız sayılmayız. Öyle ki kullandığımız bilgisayar ve telefonlara yapılacak saldırının başarıya ulaşması ile tüm varlığımızı kaybedip boğazımıza kadar borca batabiliriz. Aynı durum küçük ve büyük ölçekli şirketler içinde geçerli. Bu şirketlerin bilgisayar ağlarına yani network ağlarına Hacker’ler tarafından yapılacak bir saldırı ile dakikalar içinde milyon dolarlar kaybedilebilir. İş böyle olunca, “Hacker” dediğimizde herkesin aklına genellikle yıkıcı, kötü amaçlı bilgisayar korsanları geliyor. Ancak Hacker’ların da çeşitleri mevcut. Bazıları son derece tehlikeli ve zararlı bazıları ise şaşırtıcı bir şekilde faydalı olabiliyorlar. İşte Hacker dünyasının çeşitleri:

  Beyaz Şapka (White Hat) Hacker:

              En zararsız ve en yapıcı hacker grupları arasında beyaz şapkalılar geliyor. Diğer hackerler gibi beyaz şapkalılar da her türlü sistemi, network ve bilgisayarı saniyeler içinde ele geçirebilecek bilgi ve beceriye sahip kişiler. Açığını bulduğu sistemin yazılıcımlarına mevcut açığı bildirir ve düzeltilmesini sağlarlar. Ardından kamuoyu ile paylaşıp İnternet’te yayınlarlar. Günümüzde bu kişilere “Etik Hacker” de denilmektedir.

  Siyah Şapka (Black Hat) Hacker:

              Siyah şapkalılar, beyaz şapkalıların tersi şekilde güvenlik sistemlerini izinsiz olarak aşarak bilgi hırsızlığı, dolandırıcılık, terörizm, bilinçli yıkım gibi zarar verici faaliyetlerde bulunuyorlar. Bunları bir bilgisayara uzaktan erişme veya bir yazılımı kırma yoluyla yapıyorlar. Korunmak için özellikle tanımadığınız kişilerden gelen e-postalarının eklerini açmamaya özen göstermelisiniz.

  Yazılım Korsanı (Cracker) Hacker:

              Yazılımların kopyalama korumalarını kırıp izinsiz kullanılmalarını sağlayan gruptandırlar. Programlama konusunda uzmandırlar. Yazılımları kıran siyah şapkalılara “cracker” adı verilmektedir.

  Gri Şapka (Grey Hat) Hacker:

              Genellikle yasal sınırlarda dolaşan Hacker’lerdir. Bazen iyi niyetli olabilir, ancak bazen de siyah şapkalılar gibi yasa dışı etkinliklerde bulunabilirler.

  Hacktivist Kimdir?

              Toplumsal veya siyasal bir sorunu duyurmak amacıyla hacking eylemlerinde bulunan kişilerdir. Her ne kadar masum görünse de bu yaptıkları kesinlikle etik bir işlem değildir. Kendilerine göre doğru olanı yaymak için korsanlık yapmaktadırlar.

  Lamer Nedir?

              Hacking konusunda hiçbir bilgisi olmayan, öğrendiği birkaç terimle ve eline geçirdiği birkaç basit programla hava atmaya çalışan hacker özentileridir. Lamer’lar genellikle çocuk yaştaki kişilerdir ve sadece zarar vermeyi hedeflerler.  Gazete Köşe Yazılarım