• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/kursat.kazankaya
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905305759416
      0530 575 94 16

0232 218 00 56
Hizmetlerimiz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.925016.9928
Euro17.491317.5614
 • Google'ın Yeni Özelliği Çığır ... - 31/10/2017

 • GOOGLE’IN YENİ ÖZELLİĞİ ÇIĞIR AÇTI!

              Pek çok kişi İnternet’te aradığı bilgiye ulaşmak için arama motorlarını kullanıyor. Hatta çoğu kişinin açılış sayfası bir arama motorunun adresi. Bunların başında ise Google arama motoru geliyor. Ancak özellikle Türkiye’de arama motorlarından etkin faydalanıldığı pek söylenemez. Türk kullanıcılar Google’in  özelliklerini çok iyi bilmiyor. Fakat bu özellikler sağlıklı sonuçlar almak için elbette önemli. Arama sonuçlarının içinde boğulmak istemiyorsanız Google’in aşağıdaki az bilinen bazı özelliklerden faydalanabilirsiniz. Bunların dışında Google ‘ın yeni özelliği ise tam anlamıyla çığır açtı.

  (“”) Tırnak İşareti

  Örneğin siz bir sözcük öbeğini aratıyorsunuz ve arattığınız kelimelerin yan yana olduğu sonuçları görmek istiyorsunuz. Mehmet Akif Ersoy’yu Google’da aratmak için “Mehmet Akif Ersoy” yazarsanız sadece Mehmet, Akif ve Ersoy kelimelerinin yan yana olduğu sonuçları listelersiniz.

   

  (-) Eksi

   

  Bir kelime arıyorsunuz ama aradığınız sonuçlarda başka bir kelimenin geçmesini istemiyorsanız eksi işaretini kullanmanız yeterli. Örneğin Teog sınav sonuçları-puanları yazarsanız bu aramanızda listelenen kelimeler arasında puanları kelimesi geçmez.
   

  Define

   

  Örneğin “at” kelimesini arattınız. Sonuçlar, içinde -at hecesi geçen her sayfadan getirilebilir. Arafat, berbat, üstat gibi. Ancak bunu sadece bir kelime olarak aratmak isterseniz define:at yazmanız durumunda sadece at kelimesi ile ilgili sayfalar listelenir.
   

  OR

   

  Aradığınız kelimelerden en az birinin olduğu sayfaları görmek istiyorsanız arayacağınız kelimeler arasında İngilizce:veya anlamına gelen OR kelimesini kullanabilirsiniz. Mesela siz hem ekonomi hem de faiz kelimelerinin geçtiği sayfaları arıyorsanız ekonomi OR faiz yazmalısınız. OR büyük harflerle yazılmalı.
   
              Bunların dışında çok farklı özellikleri de var. Örneğin Google’ı hesap makinesi olarak kullanabilirsiniz. 6+46*56/4 yazdığınızda Google bunu hesaplayacaktır. Ayrıca birimleri birbirine dönüştürebilir, döviz kurlarına bakabilir, hava durumunu öğrenebilir, imla hatalarını denetleyebilirsiniz. Bir başka özelliği saatin nerede kaç olduğunu göstermesi. Mesela Newyork’ta saatin kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız What time is it Newyork yazmanız yeterli. Aslında çok daha fazla özelliği mevcut ancak yeni bir özellik var ki arama motorlarının misyonuna etki edecek cinsten.

              Bir düşünün, içinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Kendinizi yorgun ve mutsuz hissediyorsunuz. Aklınızdan deprosyana girmiş olma ihtimaliniz geçiyor ama yine de emin değilsiniz. Google’a depresyon kelimesini yazıp bilgi almak istiyorsunuz. Ve o anda hiç beklemediğiniz bir soru ile karşılaşıyorsunuz.  Google soracak: Depresyonda mısınız?

   

              Google, yakında hayata geçireceği yeni uygulamayla, 'depresyon' kelimesini aratanlara bu hastalıkla ilgili bir anket sunacak.  Bu anket vasıtasıyla kişilerin depresyonda olup olmadıklarının değerlendirilmesi amaçlanıyor. Anketten şimdilik sadece ABD'li kullanıcılar yararlanabilecek. Google projeyi ABD Ulusal Akıl Hastalığı Birliği (Nami) ile geliştirdi. Google’da bu kelimeyi aratanlar 'Klinik yönden depresyonda olup olmadığınızı kontrol edin' uyarısıyla karşılaşacak. Nami tarafından projeyle ilgili yapılan açıklamada, bu testin akıl sağlığı uzmanlarının teşhislerine ikame etme amacı taşımadığı, insanların doğru yardımı hızlı bir şekilde almalarını hedeflediği belirtildi. Kullanıcılar, açılan sayfada yaptıkları test ile, depresyonda olup olmadıklarını belirleyebilecek ve hastalığa yakalanmışlarsa bunun seviyesini ölçebilecekler. İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Google Ürün Müdürü Vidushi Tekriwal, testi yapan kullanıcıların verilerinin kaydedilmeyeceğini ve ayrıca konuyla ilgili reklamlara maruz kalmayacaklarını açıkladı.
     Gazete Köşe Yazılarım